tr
  tr

  Alçıpan Nedir, Ne İşe Yarar?

  Alçıpan Nedir, Ne İşe Yarar?

  Alçıpan Nedir, Ne İşe Yarar?

  Alçıpan , iki yüzü kartondan kaplı, ortası alçı, özel ya da belli ölçülerde üretilen düzgün yüzeyli plakaların adıdır. Alçıpanlar çoğu zaman dış duvar inşaatında bitmiş binaların içindeki duvarların yerden duvara kadar olan bölümüne yapılır.  Alçıpan ile bölme duvar, asma tavan, kuru sıva, kuru yer döşemesi ve duvarlara gömme ünite uygulamaları yapılır.

  Alçıpan kullanım alanlarında en uygun ve ekonomik açıdan da maliyeti düşük ve yapımı olarak zamandan önemli tasarruf sağlar.

  Alçıpan  Neden Tercih Edilir!

  Alçıpan çeşitleri suya dayanıklı ,hafif alçıpan, yangına dayanıklı alçıpan şeklinde yapılır. Alçıpanın tercih edilmesindeki etkenler şöyledir:

  • Ph değeri olduğu için bakteri üretmez
  • Yangına dayanıklıdır. Standart yapılan bir alçıpan  yaklaşık 30 dk. kadar dayanabilir. Yangına dayanıklı Alçıpan yapılırsa bu süre daha da uzar. Yangına dayanıklı alçıpanlar yangından korunması istenilen bölmelerde ve yangın riski çok olan binalarda tercih edilir.
  • Esnek bir yapıya sahiptir. Deprem sırasında esneme yaptığı için depremden zarar görmemektedir. Duvar örme yönteminden daha hafif olduğu için depremde dayanıklılığı fazladır.
  • Alçıpan ısı ve ses yalıtımında da başarılıdır. Gözenekli yapıya sahip olduğu için ısı ve ses iletimini geçirmez.
  • Alçıpanlar su zerrecikleri bulundurdukları için bulunduğu ortamda nem seviyesini ayarlar ve ortamın nefes almasını temin eder.
  • Alçıpan yapılan yerlerde ince yapısı sayesinde kalın görünümden görüntü bozukluğuna sebep olmaz.
  • Alçıpanlar çıkarılabilir. Bu özelliği sayesinde istenildiğinde çıkarılıp başka yere tekrar monte edilebilir.
  176 görüntülenme
  0532 061 16 92
  Görüşme Başlat
  Nasıl yardımcı olabiliriz?
  Merhaba.
  Nasıl yardımcı olabiliriz?